Lasteaed Saaremaal

3D joonisedPalazzo Interiors
Sisekujunduse projekt Palazzo Interiors

Haridus on meie rahva tuleviku heaolu ja kultuuri tugisammas. Esimene asutus, kus meie lapsed teadlikult haridusega kokku puutuvad on lasteaed.

Lastevanematena oleme ka meie puutunud oma elus kokku väga erinevate lastepäevakodudega ning on ka meil olnud hoopis erinevad ootused sisustuse, sisearhitektuursete lahenduste, ergonoomika, valgustuse ja ruumilahenduste osas. Õnneks võimaldab meie töö sisearhitektidena mõjutada seda, millise kogemuse peaksid saama oma esimese õppeasutuse kaudu Saaremaa laste tulevased põlved.

Lahendus

Selles lasteaias on ruumid kuuele rühmale, tööruumid, pesuruumid, keldrikorrusse köök ning saal. Neljandal korrusel on lastele ujumise õpetamiseks ka ujula. 
Meie lähteülesandeks oli koostada sisearhitektuurne tööprojekt – paika panna viimistlusmaterjalide valik, värvilahendused, mööbli paigutus ja valik, valgustite valik ja ruumidesse eritellimusmööbli projekteerimine. Selle projekti puhul olid etteantud piirideks olemasoleva hoone konstruktsioon ja ruumide asetus.

Koostöö tellijaga laabus sujuvalt. Enamik meie poolt pakutud ideedest leidsid peatöövõtja ja tellija poolset toetust. Kokkuleppel tellijaga otsustati eemaldada vaheseinad rühmades mängu ja magamisruumide vahelt ja asendada need lükanduste süsteemiga, et päevavalgus saadaks lapsi kogu päev vältel. Lasteasutusele kehtestatud erinuõetest lähtudes pidime arvestama paljude valgustusnõuetega, mis mõnevõrra piirasid valgustite valikut.

Seadsime eesmärgi, et sisustuselemendid ja mööbel oleksid ohutud, vastupidavad ja loodussõbralikud. Samas ei tahtnud me teha kompromissi rõõmu ja värvide osas. Näiteks põrandamaterjaliks rühmaruumidesse sai välja pakutud looduslikest ja tervisesõbralikest koostisosadest rikkaliku värvivalikuga marmoleum, millega saime sisse tuua meteroloogiast tuntud “tuulte roosi” motiivi. Selle motiivi värvivalik läks samuti kokku igale rühmale pandud lillenimega.

 Lasteaia sisearhitektuurse konseptsiooni keskmeks olid põllulilled ja ka juba mainitud “tuulte roos”, millega oli määratletud ruumide värvigamma. Kuna iga rühm kannab erinevate lillede nimesid, otsustasime kasutada rühmaruumides nendest lilledest inspireeritud värve.

Meie arvates on äärmiselt oluline ja ka loomulik, et kui laps saabub hommikul rühma oma kaasaegsest ja maitsekast kodust, ei peaks ta kannatama tugeva kontrasti all ruumides, kus ta veedab ühe kolmandiku päevast. Seega panustasime päris palju aega eritellimusmööbli projekteerimisse, et luua eriline ja rõõmsaid emotsioone tekitav interjöör. 

Materjalide poolest oli tellijal erisooviks ka kasevineeri viimistlusega mööbel, kuna olemasolevast mööblist sooviti edasi kasutada kasedekooriga kirjutuslaudu ja toole. Mööbli valikut tehes püüdsime valida tooteid Eesti mööblitootjatelt. Seega plaanide ja visuaalide tegemisel valisime välja ühe Pärnu mööblitootja,123OK, kes valmistab kvaliteetset kasevineerist laste mängumööblit.

Selle lasteaia üheks oluliseks eripäraks on see, et toitu valmistatakse keldrikorruse köögis. Igal rühmal on oma kööginurk, kus toit välja pannakse ning kuhu lapsed nõud hiljem tagasi viivad. Samuti on igale rühmale planeeritud oma pisike polsterdatud lugemise- või mängunurk, kus lapsed rahulikult askeldada saavad.

Õpetajad hoolitsevad selle eest, et meie lapsed õpiksid tundma numbreid ja tähti ning oleksid sotsiaalsed. Seda kõike on palju toredam teha helges ja maitsemeeli arendavas keskkonnas, kuhu tahaks mingil seletamatul põhjusel igal argipäeva hommikul tagasi tulla. Meie täiskasvanud lapsed meenutavad tihti oma lasteaia aegu. Me usume ja loodame, et Palazzo sisearhitektid, kes panustasid sellesse projekti osakese oma hingest ja südamest, aitavad luua Saarema lastel toredamaid mälestusi nende lapsepõlvest.