Palazzo sisearhitektuuri teenused Hispaania kinnisvara objektidel

Uuendatud 29
apr
2024

Eestlaste lõunamaa armastus

Eestlased on üks vinge rahvas. Meid jagub igale poole ja vahel tundub, et väljaspool Eestimaa piire elab vähemalt teist sama palju meie kaaskodanike. Viimastel kuudel, lähtuvalt geopoliitikast ja majanduslangusest on meie sõprade ja tuttavate suust olnud päris tihti kuulda mõtteid selle kohta, et nüüd on aeg pühkida kodumaa tolm jalgelt ja soetada endale pesa Lõuna-Euroopas. Kõige enam käib jutust läbi Hispaania kinnisvara.

Hispaania kinnisvara

Tegelikult ei ole selles mitte midagi uut. Juba 90-st saadik oleme kuulnud erinevaid lugusid meie kaasmaalastest, kes on kinnitanud oma kanda Hispaanias, olgu selleks siis Marbella, Torravieja, Alicante või mõni muu päikeseline kant. 

Eestlaste huvi Hispaania kinnisvara vastu on mitmekülgne ja ulatub uue kodu otsimisest talvitumiskoha leidmiseni ning kinnisvara väljaüürimiseni. Paljud eestlased on huvitatud uusarendustest, kuid oluline on jälgida ka nende asukohta. Tihti võib uusarendus asuda kaunis looduskeskkonnas, kuid kaugel igapäevaelu mugavustest nagu poed, restoranid ja ühistransport.

Eestlastele meeldib erinev Hispaania ehitusstiil: mõnele meeldib traditsiooniline kivipõrandate, väikeste köökide ja õhukeste seintega arhitektuur, teised eelistavad euroopalikumat ehituskvaliteeti, mis tähendab uuemaid kortereid või villasid. Samuti on Hispaanias sageli igal magamistoal eraldi vannituba, mis võib olla paljudele atraktiivne argument.

Hispaania kinnisvara ostmine nõuab hoolikat planeerimist ja kohaliku juristi kaasamist. Jurist aitab kontrollida, kas kinnisvara vastab ehitusnõuetele ning kas sellega seotud dokumentatsioon on korras, vältides seeläbi tulevasi probleeme ja lisakulusid. Samuti on suure tõenäosusega vaja tuge vastuseid kogu uue koha sisearhitektuuri teenuste vajaduse osas kelleltki, kes oskaks toimetada antud riigi nõuete piirides või kellel oleks sellealaseid kohalikke kontakte.

Sisearhitektuuri teenused Palazzo välismaistel projektidel

20 aastat tagasi Pärnust alguse saanud mööbli- ja disainistuudio on tänaseks aidanud oma klientidel kujundada ja ka otsast lõpuni sisustada kodusid, kontoreid ja avalike ruume väga paljudes Euroopa maades. Kõige enam töid väljaspool Eestit oleme aga teostanud just nimelt Hispaania kinnisvara objektidel. Reeglina on tegu meie seniste rahulolevate klientidega, kes otsustavad rajada uue kodu sooja päikese alla ja küsivad meilt nõu ja abi selle kujundamisel ja mööbeldamisel.

Sellised projektid potsatavad meie lauale tihti üsna ootamatult, aga me oleme nendeks alati valmis. Esimesed korrad olid nagu ikka kõige rohkem väljakutseid pakkuvad. Tänaseks on selliste projektide kaugjuhtimine tänu kogemusele ja tehnoloogia arengule muutunud üha lihtsamaks ja tõhusamaks. USA II Maailmasõjaaegne väejuht Omar Bradley ütles: “Amatöörid arutavad strateegiat, asjatundjad räägivad logistikast.” Ja peame temaga nõustuma. Hea logistika ja protsesside tundmine on sellise projekti õnnestumise eelduseks. Ja loomulikult mängib rolli õigesti valitud meeskond.

Meie lojaalsete klientide uus kodu Hispaanias

Meie ampluaa hulka ei kuulu arhitektuurne projekteerimine. Astume mängu siis, kui arhitektiga on mõttevahetused juba alustatud ja on leitud ka ehitajad, kes projekti täide viivad. Ja see ongi kõige õigem hetk kaasata sisearhitekt. Üks selline põnev projekt algas, nagu ikka, ootamatust kliendi kõnest. “Me panime oma maja Eestis müüki ja leidsime Hispaanias kinnisvara, mida tuleb ümber projekteerida ja sisustada,” kõlas telefoni torust. Nädal hiljem istusime lennukis, mis viis meid Malagasse.

Hoone, mille meie kliendid välja valisid, oli selle kandi jaoks üsna ebatavalise arhitektuuriga ja asus mitmetasandilisel krundil. Maja kõrval oli loomulikult bassein, mis tuli samuti taastada ja kaasajastada. Krundil kasvasid viljapuud, mis tuli säilitada tööde käigus. Krunt ise asus mäe otsas ja mööda astmeid pääses mitukümmend meetrit madalamal orus asuva tenniseväljakuni. Väljakutse oli väga põnev – täiendada ruumilahendust, süvandada keldrikorrus ja tekitada sinna külaliskorter, väliköök ja kinosaal, kaasajastada kogu viimistlus ja sisustus ning valida ja tarnida kogu maja jaoks mööbel Itaaliast.

Vajalikud sisearhitektuuri teenused – ideelahendus, viimistlusmaterjalide valik ja eritellimusmööbel

Mõttetöö algas kohapeal ja sellele järgnes projekteerimisfaas, mille käigus olime tihedas kontaktis tellijaga. Joonised rändasid edasi-tagasi ja lõpuks saavutasime ideaalse ruumilahenduse ja saime asuda valgustusplaani ja sisustuse detailide kallale.

Maja üldiseks stiiliks jäi minimalistlik disain Vahemeremaadele, eriti Hispaania kinnisvarale omaste marmorpõrandatega. Suur avatud köök koos saare ja hästi valgustatud söögilaua tsooniga muutusid selle kodu südameks. Kõrgete maast aleni uste taga oli peidus kõik vajalik köögitehnika, et 5-liikmeline pere koos külalistega saaksid ühiselt nautida toidu valmistamist. Üheks oluliseks eelduseks oli, et igal pereliikmel oleks piisavalt panipaiku. Kuigi Hispaanias elades ei pea sul olema 4 aastaaja riideid, siis sportlikul perel on vaja palju ruumi, kus mugavalt hoida oma asju ja varustust.

Sisekujundusprojekti järelvalve lõunamaades

Selliste projektide puhul on väga oluline leida usaldusväärne ehitaja ja veenduda, et teil ei teki keelebarjääri. Õnneks oli meie partnerfirmas mitmeid võõrkeeli kõnelevaid inimesi ja kõik jutud said räägitud ning detailid läbi arutatud. Põhimõtted ja võtted, mida kasutavad elektrikud ja torulukksepad, on erinevates riikides veidi erinevad, nii ka Hispaania kinnisvara puhul. Eestlastena oleme harjunud rohke vesieristuse, täpse ja puhta viimistluse, sirgete joonte ja ideaalsete vuukidega. Lõunamaades ehitajad ei lase end alati sellistest pisiasjadest häirida. Ja kui teile selline lähenemine ei sobi ja iga kõver joon tekitab tohutut stressi, siis tasub pigem jääda Eestimaale toimetama.

Kindlasti ei piisa sellest, et sa edastad projekti kliendile ja jääd lootma, et kohalik ehitaja saab sellest automaatselt õigesti aru. Nagu igal maal, nii ka Hispaanias (ja ütleks, et veel eriti seal kandis) kipuvad ehitajad harrastama isetegevust ja mitte märkama olulisi detaile, näiteks elektri või sanitaartehnika plaanidel, mis hiljem lähevad kliendile kalliks maksma. Käisime kohapeal mitmeid kordi ja kuigi on tegu lisakulutustega, siis lõpuks tuleb odavam, kui sisearhitekt pakub kas või osalist sisekujundusprojekti järelvalvet. Joonistasime näiteks füüsiliselt seintele pistikute ja lülitide asukohti ja äravoolu torude kõrguseid ja keskkohti. Hiljem, kui mööbel kohale jõudis ja läks paigalduseks, säästis see meile aega ja närve ning kliendile raha.

Mööbli, valgustite ja tekstiilide logistika Itaaliast Hispaania objektile

Kui seinte viimistlus oli lõpusirgel ja juhtmed veetud, saabus Itaalia logistikalaos komplekteeritud mööblikoorem. Taaskord oli oluline tegeleda logistikaga varakult. Jagasime veofirmale pilte Google Mapsist, konkreetse kinnisvaraobjekti asukohast. Arutasime, kuidas see suur veok pöörab, kuidas tagurdab, kuidas toimub selle tühjaks laadimine, mitu abilist oleks vaja, et tervelt ühes tükis saada maha 2,3 m kõrged köögikapid ja suured diivanite moodulid. Ja taaskord kõik sujus. Saime hakkama enne manjaana algust!

Juba enne tootmist palusime, et tootjad paneksid mööblile eri värvi silte erinevate tubade jaoks, et laadijatel oleks lihtne koheselt toimetada õiged esemed õigesse ruumi ja paigaldajatel jääks vähem võimalust eksida. Alati on väga oluline sellistel hetkedel valmistuda ette ja olla teadlik saabuva kauba pakendite arvust. Hiljem on väga ebamugav ja kulukas ajada taga mingit mööblijuppi või pakendit nii pika maa tagant. 

Loomulikult on väga oluline leida ka selline logistika partner, kes vastutab kauba pealelaadimisel selle eest, et kõik detailid oleksid olemas, turvatud, pakitud ohutult ja saabuksid tervetena. Seda projekti tagant järele analüüsides peame tõdema, et suurim kahju oli ühe tooli jala kerge, peaaegu märkamatu muljumine.

Oskuslik seadmete ja mööbli paigaldus

Veel on väga tähtis valmistuda ette paigalduseks ja omada kaasas kohapeal erinevaid lisakinnitusvahendeid ja elemente, mida ei pruugi kohalikust ehituspoest leida. Jutt käib spetsiifilistest mööbli komponentidest, milliseid professionaalsel mööblipaigaldajal koguneb ajapikku terve kapitäis. Meie ise ei julgeks kunagi tellida selliste projektide jaoks paigaldajaid, kes ei ole nende konkreetsete kaubamärkide varem töötanud. Mööblil ja mööblil on väga-väga suur vahe. Mida hinnalisemad on kollektsioonid, seda lihtsam on seal midagi untsu keerata. Meie enda firma paigaldajat usaldame nendes olukordades 100%, aga kontrollime ka tema puhul, et ta oleks enne reisi valmistunud ette ja teadlik täpselt, milliste tehaste toodanguga tal tegemist tuleb.

ELUTOA 3D

Loomulikult ei puudu selliste objektide mööblipaigalduselt ka mõni Palazzo stuudio omanikest. Reis Hispaania kinnisvara objektile on pikk ja vastutus on suur. Seega on väga oluline, et kohal oleks keegi, kellel meeletu kogemusepagas ning kes suudab operatiivselt reageerida igale situatsioonile ja vajadusel koheselt suhelda tehaste tehnoloogidega ja Palazzo peakontori projekteerijaga. Selle inimese üks väga tähtis ülesanne on loomulikult ka “hoida kliendi kätt” ja informeerida kõigist protsessidest, võimalikest muutustest, mis on tingitud näiteks ehitajate möödalaskmistest ning leida nendes olukordades ka koheselt parim lahendus.

Selliste projektide eelarved võivad tihti ulatuda sadadesse tuhandetesse ja iga eksimuse hind on kõrge. Peame olema varustatud kõigi vajalike tööriistadega ja loomulikult peame oskama neid filigraanselt käsitleda, et viia kohapeal sisse vajalikud muudatused ja kohandada detaile nii, et tulemusega oleks rahul nii tellija kui ka kompromissitu sisearhitekt.